بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک بر سئو سایت چیست؟

بک لینک چیست؟ اگر بر روی سایت خود تمامی جزئیات و نکات سئو را رعایت کرده اید ولی بازهم به نتیجه خوبی نرسیده اید به شما پیشنهاد میکنیم که از پکیج های بک لینک و رپورتاژ استفاده کنید و اهمیت بک لینک و لینک سازی خارجی برای سایتتان را فراموش نکنید. با وجود آپدیت الگوریتم های جدید گوگل هنوز هم بک لینک جزو یکی از فاکتورهای موثر در رتبه بندی سایت در گوگل به شمار می رود، چرا که با کمک آن می توانید اعتبار وب سایتتان نزد گوگل را بالا ببرید و در اینصورت جایگاه صفحات خود در نتایج گوگل را بهبود ببخشید.

در  این مقاله با نوروز گیفت همراه باشید تا به شما بگوییم یک بک لینک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ و چه تاثیراتی بر روی سایت ما می گذارد؟

جهت آشنایی بیشتر و مقایسه بک لینک و رپورتاژ مقاله رپورتاژ آگهی را مطالع کنید.

بک لینک چیست؟

بک لینک (Back link) یا همان لینک سازی خارجی به معنای لینک از یک صفحه در یک وب سایت به صفحه ای از یک وب سایت دیگر است. اگر کسی به سایت شما لینک دهد، در این حالت شما یک بک لینک برای وب سایت خود دارید و اگر شما به وب سایت دیگری لینک دهید، آن وب سایت دارای یک بک لینک از سایت شما خواهد بود.

معرفی انواع بک لینک

بک لینک ها را به دو دسته لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی تقسیم میکنند، حال هر دسته از این بک لینک ها به دو گونه بک لینک فالو (follow) و نوفالو (nofollow) تقسیم می شوند.

بک لینک فالو

زمانی که گوگل page rank مورد نظر خود را به هر صفحه اختصاص دهد تمامی لینک های موجود در آن صفحه با توجه به شرایطی که دارند می‌تواند قسمتی از رتبه آن صفحه را برای خود میگیرند. که در این صورت این لینک ها فالو هستند.

بک لینک نوفالو

تمامی لینک های موجود در یک صفحه به صورت پیش فرض در حالت فالو قرار دارند مگر اینگه آن را به صورت دستی و یا با استفاده از پلاگین های مربوطه به نوفالو تبدیل کنیم. لینک های نوفالو هیچ ارزش، اعتبار و امتیازی از صفحه هایی که در آن قرارا دارند نمیگیرند.

بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک

تاثیر بک لینک بر سئو سایت چیست؟

بک لینک‌ها در واقع دریچه هایی هستند که کاربران را از یک سایت به سایت ما هدایت میکنند و احتمال ورودی گرفتن به سایت ما از سایت های دیگر بیشتر می شود. اگر یک سایت بازدید کننده و به عبارتی کلیک خور نداشته باشد گوگل رتبه و امتیاز خوبی به آن نخواهد داد. بنابراین بک لینک می تواند کاربران را به سمت سایت ما هدایت کند.

از طرفی زمانی که سایت های معتبر به سایت ما لینک می کنند موتورهای جستجوگر گوگل متوجه می شوند که حتما مطالب مفید و معتبری در سایت ما وجود دارد به عبارتی سایت ما را به عنوان مرجع و یک سایت با اهمیت و کاربرپسند تلقی میکند و رتبه های خوبی به آن اختصاص می دهد و آن را در رتبه های برتر نتایج جستجو نمایش می دهد.

 از مهمترین تایثیرات بک لینک بر روی سئو سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- رتبه بندی (Ranking):

تمامی موتورهای جستجوگر که گوگل نیز یکی از آنهاست لینک دهی را به عنوان رای اعتماد سایر سایت ها به وب سایت ما در نظر می گیرند. بنابراین اگر لینک سازی خارجی را اصولی و طبق قوانین انجام دهید احتمال اینکه در رتبه‌های اول نتایج جستجو قرار بگیرند بیشتر می شود.

 ۲- قابل کشف بودن (Discoverability):

موتورهای جستجو با مرور مجدد صفحاتی که از قبل وجود داشتند و بررسی لینک‌های موجود در آنها، محتوای جدید را پیدا می کنند. از آنجا که موتورهای جستجو بیشتر صفحات محبوب را مرور می کنند، در صورتیکه از این صفحات محبوب لینک دریافت کرده باشید، سریعتر محتوا جدید شما را شناسایی کرده و ایندکس می کنند.

۳- ترافیک ارجاعی (Referral Traffic):

هدف از بک لینک این است که کاربران به صفحات مفیدی که در موتورهای جستجو وجود دارد، هدایت شوند. در واقع بک لینک‌ها قابل کلیک هستند و زمانی که کاربری بر روی این لینک‌ها کلیک می کند، میتواند به سایت شما وارد شود.

۶ ویژگی بک لینک خوب جهت افزایش اعتبار سایت؟

همه بک لینک ها دارای ارزش و اعتبار یکسانی نزد موتورهای جستجو نیستند. در این بخش از مقاله های نوروز گیفت برای شما بازگو میکنیم که لینک سازی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد:

۱- اعتبار موضوعی (Relevance):

گوگل به بک لینک‌هایی که به یک سایت مرتبط داده می شود، امتیاز بیشتری می دهد، زیرا احتمال کلیک کاربران بر روی آن بیشتر است.  فرض کنید که یک سایت لوله کشی از دو صفحه مختلف بک لینک داشته باشد، یک صفحه در مورد چرم باشد و موضوع صفحه ی دیگر فروش لوازم ساختمان سازی باشد، در اینصورت ارزش بک لینک صفحه دومی بیشتر از صفحه اول است، چرا که دارای ارتباط موضوعی با وب سایت لوله کشی است.

۲- اعتبار پیج و اعتبار دامنه (Authority):

بک لینک از صفحات وب قوی، اعتبار (Authority) بیشتری نسبت به وب سایت‌های ضعیف برای وب سایت شما ایجاد می کند. بین آتوریتی یک صفحه و ترافیک ارگانیک یک رابطه واضح وجود دارد. 

براساس اطلاعیه گوگل، اعتبار یک صفحه به طور مساوی بین تمام لینک‌های خروجی در صفحه وب سایت تقسیم می شود. بنابراین اگر از دو صفحه بک لینک داشته باشید و یکی دارای لینک‌های خروجی بیشتری نسبت به صفحه دیگر باشد، اگر سایر شرایط این دو صفحه با یکدیگر مشابه باشد، لینکی که از صفحه با لینک خروجی کمتر داده شده است، آتوریتی بیشتری دارد.

البته این موضوع به همین سادگی نیست. چون گوگل عوامل مختلف دیگری نیز در بررسی میزان ارزش بک لینک ها در نظر می گیرد. برای مثال لینک سازی داخلی نیز به آتوریتی یک صفحه کمک می کند.

اگر می خواهید در مورد دامنه بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید…

۳- ترافیک (Traffic):

بک لینک‌ها از صفحات پربازدید معمولا بیشتر از صفحات کم بازدید ترافیک برای وب سایت ایجاد می کنند. اما سوال اصلی این است که آیا بک لینک از صفحات پر بازدید تاثیر مثبت بیشتری بر رتبه بندی سایت در گوگل نسبت به صفحات با بازدید کمتر دارد؟ در پاسخ باید گفت که بله قطعا تاثیر دارد اما تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه و آتوریتی آن صفحه اهمیت بیشتری در تاثیر بک لینک ها دارند.

۴- محل قرارگیری (placement):

از آنجا که کاربران به احتمال زیاد بر روی لینک‌ های برجسته (BOLD) بیشتر کلیک می کنند، برخی از بک لینک‌ها در وب سایت‌ ها از قدرت بیشتری نسبت به سایر بک لینک‌ها برخوردار هستند.

اگر لینکی در قسمت محتوای اصلی یک صفحه باشد و برای آن از قلم و رنگ دیگری استفاده شده باشد که باعث برجسته شدن آن شود و از جمله‌ای برای لینک دهی استفاده شده باشد که امکان اینکه کاربر بر روی آن کلیک کند بیشتر می شود.

از طرفی اگر از ویژگی‌ هایی استفاده کنید که احتمال کلیک کردن بر روی آن کم باشد، مانند قرار گرفتن لینک در پایین صفحه با همان رنگ و همان قلم کل متن و استفاده از انکر تکستی که مورد علاقه کاربران نیست، این بک لینک بر رنک سایت شما تاثیری ندارد.

همیشه هنگام لینک‌ دهی به این موضوع توجه کنید که محل قرار گیری بک لینک به سایت شما در کجا قرار می گیرد. اگر لینک شما در قسمت پایین صفحه باشد یا در سایدبار همراه با لینک های متعدد سایت های دیگر باشد، احتمالا هیچ تاثیری بر روی رتبه بندی وب سایتتان ندارد و شما بیهوده برای ایجاد بک لینک هزینه کرده اید.

۵- لینک follow در برابر nofollow :

 از آنجا که لینک سازی خارجی نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد همیشه به دنبال لینک دهی فالو باشید و این موضوع را در الویت خود قرار دهید. لینک های نوفالو معمولا بر رتبه بندی صفحات سایت تاثیر نمی گذارد اما گاهی اوقات تاثیر کمی ایجاد می کند.

۶- انکر تست ( Anchor Text):

انکر تست به کلمات قابل کلیکی گفته می شود که بک لینک بر روی آن ها ایجاد شده است. گوگل در اطلاعیه‌های خود اعلام کرده است که انکر تکست بر رتبه بندی صفحات سایت اثر می گذارد.

گوگل از تعدادی تکنیک برای بهبود کیفیت جستجو استفاده می کند که از جمله این تکنیک‌ها می توان به محتوای هر صفحه، انکر تکست و اطلاعات مرتبط به آن اشاره کرد.

جهت مطالعه مقاله درمورد هاست اینجا کلیک کنید…